2006

2007

2008

Z akcí v roce 2005 (pro zobrazení fotogalerie klikněte na náhled)

Černovický zpěváček

5.-6. března 2005

fotogalerie

 

Jako každý rok, tak i letos, jsme se s dětskou částí našeho souboru zúčastnili soutěže „O černovického zpěváčka“, kterou pořádá soubor písní a tanců Májek ve spolupráci s ÚMČ Brno -  Černovice a Sdružením přátel folkloru v Brně za podpory Statutárního města Brna.

Soutěž probíhá podle již známých pravidel. Každý soutěžící, který se snaží zaujmout diváky i odbornou porotu svým zpěvem, musí mít připraveny dvě písničky - jednu z nich zazpívat s doprovodem cimbálové muziky a druhou bez doprovodu. Dále je nutné, aby jedna z písní byla z Brněnska a druhá podle oblasti, kterou soubor zpracovává.

 

 

Vynášení smrtky ve Šlapanicích

13. března 2005

fotogalerie

Letos byla zima opravdu tuhá a nechtělo se jí odejít. Víc než polovina našeho souboru odnesla toto nepříjemné a nestálé počasí nemocí, další část „Vrčky„ odcestovala někam na prázdniny, a tak se nás na dnes již tradiční vynášení Smrtky sešlo na náměstí jen 10. Usmíváme se na všechny strany, snažíme se i přes naše nachlazení zpívat jakoby nás bylo aspoň dvakrát tolik a za zpěvu odcházíme k potoku obklopeny početnými diváky a hloučkem televizních kameramanů, kteří se snaží zachytit nejzajímavější okamžiky pro krátké večerní vysílání. Ještě musíme udělat poslední zastávku u starostova domu, aby i on mohl vyprovodit zimu z našeho města. Bohužel nikdo neotvírá, a tak vyrážíme bez něj.

Konečně hořící smrtka plave po čerstvě rozmrzlém potoce a všem se zdá, že už je aspoň o stupeň tepleji. A to to ještě na začátku týdne vypadalo, že jestli budeme chtít smrtku utopit, budeme si muset vysekat díru v ledu.

„… smrt sme Vám vynesly, nové léto přinesly, smrt plave po vodě, nové léto k nám jede…“

Belgie, Braine-l'Alleud

4.-9. května 2005

fotogalerie

 

K příležitosti podepsání dohody mezi spřátelenými městy Braine-l'Alleud a Šlapanicemi byly uspořádány velké oslavy, kterých jsme se zúčastnili spolu se zastupiteli našeho města a zástupci šlapanických spolků. Ubytování našemu souboru zajistily rodiny členů místního folklórního souboru Clap'Sabots (http://www.clapsabots.be).

Reprezentovali jsme naše město nejen přehlídkou krásných krojů, ale i tanci z Brněnska. Program byl velice náročný a z volného času jsme si užili alespoň prohlídku Bruselu v jediném volném dopoledni a pak už jen přenášení hromady krabic z jednoho místa na druhé, oblékání a znovu balení krojů.

I přes všechny zmatky, únavu a mnohá rozčarování jsme však v Belgii prožili příjemné okamžiky a doufáme, že příště snad bude více volna a času na odpočinek.

Královničky, Šlapanice

16. května 2005

fotogalerie

 

Královničky začaly tradičně svůj obchůzkový tanec na náměstí před budovou muzea a po té se odebraly na městský úřad, kde již byly netrpělivě očekávány panem starostou, Ing. Janem Střechovským, který všem poděkoval za účast na belgických oslavách. Odmítl se však už vyjádřit k našim protestům proti nepříjemnému chování ostatních zastupitelů města k nám.

Průvod pokračoval dál do zahradnictví pana Musila, kterému každý rok přicházíme ochotně zazpívat a zatancovat za to, že nás už celá léta zásobuje květinami k našemu kroji.

 

Brněnsko tančí a zpívá

Brno, Stará radnice

10. června 2005

fotogalerie

 

Letošním tématem festivalu Brněnsko tančí a zpívá byli "rekruti". Nádvořím Staré radnice se nesly odvedenecké písně, smutné písničky opuštěných děvčat i veselé a bezstarostné dětské hry na vojáky.

Dospělá a dětská část našeho souboru vystoupila společně s pásmem, ve kterém nechyběly různé hry, zpěvy, obilní handlíř, který se snažil ošidit ženy na rynku i veselé tance po návratu mužů z vojny.

Po dlouhé době se dokonce vydařilo i počasí a lidé se nemuseli schovávat pod deštníky jak tomu bylo v několika minulých letech. Škoda jen, že nepřišlo diváků o trochu více...snad příští rok.

MFF, Šumperk

12.-13. srpna 2005

fotogalerie

Od 11.8. – 15.8.2005 proběhl v Šumperku již 15. ročník mezinárodního folklórního festivalu. Letos poprvé dostaly děti z našeho souboru možnost se této akce zúčastnit.

Děti měly pro svá vystoupení připravena 2 pásma (pásmo písní a her v pracovním – všedním – kroji a pásmo tanců z Brněnska ve slavnostním). Jak jsme se později dozvěděli, pásmo ve slavnostním kroji sklidilo velký úspěch, neboť tento kroj byl pro diváky i ostatní folklorní soubory opravdovou raritou tím, jak se lišil od ostatních.

Kromě dětských vystoupení jsme mohli v průběhu festivalu shlédnout i mnohé tuzemské a zahraniční dospělé soubory. Program byl pro diváky velmi pestrý a zajímavý. Mezi účinkujícími bylo mnoho souborů z různých exotických zemí jako např. z Peru, Mexika, Gruzie, Jakutska, Indie, Irska, Turecka a mnoho dalších. Většinu těchto souborů jsme mohli vidět při pátečním galavečeru pod širým nebem. I přes pokročilou hodinu si toto večerní představení nenechaly ujít ani naše nejmladší děti – možná proto, že galavečer končil slavnostním ohňostrojem.

MFF v Šumperku byl pro nás velmi přínosný. Děti měly možnost srovnat svůj kroj i folklór svého kraje s jinými kroji a oblastmi a porovnat své výkony na pódiích s ostatními. Není mnoho festivalů, kde bychom mohli vidět tolik exotických zahraničních souborů na jednom místě. Jsme rádi, že jsme mohli být při tom.

MFF, Folklór bez hranic, Ostrava

15.-19. srpna 2005

fotogalerie

Co se Vám vybaví, když se řekne Ostrava? Horníci, uhlí, pivovar Ostravar, Stodolní ulice zaplněná obchody a bary? Ta část našeho souboru, které se podařilo dostat na prestižní mezinárodní festival „Folklór bez hranic“, však jistě nezapomene na pestré kroje z různých koutů světa a specifické ostravské nářečí, kterým jsme se nakazili snad hned po příjezdu.

Každý den festivalu byly vystupující soubory představeny jinému obvodu Ostravy, kde předvedly rozmanité tance ze svých folklorních oblastí. Ze zahraničí přijel již každoroční účastník ostravského festivalu – slovenský soubor Oravan, dále tanečníci z Polska, Chorvatska a jako jediní profesionálové Margarity z Gruzie. Českou republiku zastupovalo 5 souborů z Ostravy a mimoostravské oblasti reprezentovala Vrčka ze Šlapanic pásmem tanců z Brněnska.

Po organizační stránce bylo všechno perfektně zajištěno. Na celý týden jsme dostali k dispozici svůj vlastní autobus, který dokázal vstřebat obrovskou hromadu krabic s našimi kroji, schopného řidiče a vždy usměvavou průvodkyni Danku, bez které bychom jen stěží zvládali vše naplánovat tak, aby byl dostatek času na různé přesuny a převlékání do našich krojů (za ten 1 týden jsme nakonec vystupovali 11x).

Nakonec se i v tomto náročném programu našlo místo na trochu relaxace, ať už formou večerní zábavy s ostatními soubory u cimbálu, nebo výběrem dopoledního programu z návštěvy hornického muzea, ZOO, prohlídky města či pivovaru Ostravar.

Svatba

10. září 2005

fotogalerie

 

Jak se říká, není nad dobré kamarády...

...a když se berou dva členové souboru, je víc než jisté, že si nemůžeme nechat ujít příležitost, abychom jim něco neprovedli.

Po dlouhém přehrabování v archivu se nám podařilo dát dohromady staré zvyky tak, jak probíhaly na šlapanických svatbách, jak vypadá zalýkování svatebčanů, vyplácení nevěsty nebo předávání "hřebca".

 

200leté výročí Bitvy tří císařů, Slavkov

3. prosince 2005

fotogalerie

 

K příležitosti 200letého výročí Bitvy tří císařů jsme předvedli naše pásmo "Když Napolejón na vojnu se bral" i ve Slavkově. Jak se dalo očekávat, pověstné slavkovské -prosincové- počasí se nenechalo zahanbit. Je až s podivem, kolik vrstev oblečení se nám podařilo vměstnat pod naše kroje, abychom na otevřené scéně nezmrzli...

V průběhu dne se na pódiu vystřídaly známé kapely a hudební skupiny, jako např.: Fleret s J. Šulákovou, Moravanka, Svatý pluk aj. Večer byl zakončen komponovaným pořadem s ohňostrojem.

 

 

Reklama