2005

2007

2008

Z akcí v roce 2006 (pro zobrazení fotogalerie klikněte na náhled)

 

 

 

 

Masopust pro děti, Šlapanice

26. února 2006

fotogalerie

 

26.2.2006 byla neděle. Původní záměr uspořádat Masopustní bruslení maškar překazilo počasí, a tak brusle zůstaly doma a rodiče s dětmi v maskách se začali před farou scházet až v 15 hod, jak k tomu vyzývaly plakátky vyvěšené po Šlapanicích. Na faře se již mezitím členové souboru převlékli do tradičních masek, bez kterých by Masopust ani pravým Masopustem nebyl - policajt se šavlí na koni, smrtka, medvěd, cigánka, bába s nůší a další.

Průvod vyrazil. Do kroku vyhrávala harmonika doprovázená "vozembouchem". Maškary prošly náměstím a ulicí Palackého. Bylo chladno, a tak se všichni těšili na vyhřátou Orlovnu, kde na stolech čekalo pro maškary i doprovod malé pohoštění. A pak už se jen tančilo, zpívalo... v sále se během chvilky vytvořilo příjemné rodinné prostředí. Přispěl k němu i program složený z tradičních krajových dětských her, např.: tanec s medvědem, Kudrnatá Káča, židličková, had atd. Také byla vybrána nejhezčí maska.

Pak přišel čas masopustní veselici ukončit pochováním basy, jakožto symbolu muziky a zábavy. Basa sice nebyla skutečná, ale "farář" působil věrohodně a děti se bavily hlavně při přímluvách a s chutí opakovaly: "Osvoboď nás baso!" Basa byla pochována, masopust skončil a postní doba mohla začít, alespoň tak, jak to velí lidový zvyk.

V tomto odpoledni si děti mohly názorně vyzkoušet ostatkovou zábavu v malém, ale se všemi náležitostmi. Určitě i to přispěje velkou měrou k tomu, že tradice nezanikne.

 

Vynášení Smrtky, Šlapanice

2. dubna 2006

fotogalerie

 

A už je tady jaro!!!

Letos se zima vážně držela. Mrzlo skoro 4 měsíce v kuse a i ti nejaktivnější lyžaři už měli sněhu plné zuby a těšili se až se oteplí...

Protože Velikonoce vyšly v tomto roce hodně pozdě, všechny jsme ve skrytu duše doufaly, že nás tentokrát při vynášení Smrtky nebude doprovázet vánice, déšť nebo 10 stupňový mráz. A vyšlo to...bylo krásně teplo a hřejivé sluníčko vytáhlo z domů spoustu diváků, kteří s námi šli nejen vynést Smrtku k potoku, ale i navštívit paní Přichystalovou ze Svazu Zahrádkářů, jež letos oslavila své 80. narozeniny.

 

Soustředění, Slavkov u Brna

28. dubna - 1. května 2006

fotogalerie

 

Naše každoroční soustředění probíhají ve velmi podobném duchu. Děti zde mají příležitost rozšířit své znalosti o folklóru, procvičit hlasový a pohybový projev, způsob vyjadřování, zdokonalit se v hraní na hudební nástroje, zpěvu, tanci ...a hlavně se pořádně vyblbnout bez dozoru rodičů =)

Tentokrát jsme měli výsledky své 4denní práce ukázat na Zahradních dnech ve Slavkově, ale nakonec díky hustému lijáku (který začal hned po našem příjezdu a ustal až když jsme odjížděli) museli pořadatelé zrušit jak všechna vystoupení, tak i celé Zahradní dny. V takovém počasí jednomu moc do zpěvu není, ale nás bylo dost, a tak jsme se nevzdali...pozvali jsme diváky k nám na faru.

Také čarodějnice jsme byli nuceni oslavit pod střechou u improvizovaného ohníčku bez ohníčku. Proběhla i volba nejkrásnější čarodějky a dokonce přišla i kontrola z ministerstva pro ochranu kouzel...

Jarošův mlýn, Veverská Bitýška

13. května 2006

fotogalerie

 

V polovině května byla Vrčka pozvána zatančit a zazpívat na vernisáž krajinomaleb do Jarošova mlýna. Přestože ještě chvíli před vystoupením na všechny účinkující i přítomné padaly z oblohy velké kapky, ve chvíli, kdy se mělo začít, se jako zázrakem rozjasnilo.

Dívky tak mohly vynést poslední zbytky zimy i ze mlýna. Za zpěvu obřadní písně vyhodily Smrtku do symbolického potoka z kusu plátna a přivítaly jaro veselým tancem. Pak už jen diváci mohli napjatě sledovat co všechno je možné dělat při praní prádla - jen aby se prát vůbec nemuselo - a jak nakonec pradlenky neslavně dopadly, když na ně přiběhla hospodyně.

Po vystoupení si všichni společně prohlédli starý mlýn. Mouka se v něm sice již nemele, ale všechno zařízení zůstalo tak, jako za starých časů.

Moty moty do roboty, Šlapanice

14. května 2006

fotogalerie

 

Dalo by se říct, že téměř celou dospělou část našeho souboru zachvátila rodičovská mánie - z tanečnic jsou mamky, z tanečníků taťkové a  většinu času tráví doma se svými robátky. Proč ale čekat až děti dorostou do přípravky, když můžou začít "tancovat" hned? A tak k příležitosti Dne matek, společně pod vedením pí. Drlíkové, secvičili krátké pásmo říkadel a ukolébavek pro nejmenší děti (Moty, moty do roboty, Paci, paci, pacičky, atd.).

Celý děj se odehrává v malé, útulné světničce, kde už nás očekávají manželé s nedávno narozenými dvojčaty. Postupně přicházejí maminky s dětmi a s drobnými dárky "do kóta" a předvádějí, co všechno už ty jejich dítka dovedou...

 

Brněnsko tančí a zpívá, Brno

8. června 2006

fotogalerie

 

Brněnskou Starou radnicí se nesou samé známé melodie, muziky vyhrávají, všichni tančí a zpívají...ano, letošním tématem festivalu Brněnsko tančí a zpívá, je hodová zábava.

Ale jaká by to byla zábava bez škádlení mezi děvčaty a chlapci? ...Však víte, jak to chodí pod májó ...Naše pásmo bylo plné žertovných popěvků a vzájemného popichování, i když jsme se nakonec stejně všichni udobřili a společně si zatancovali.

Na závěr si všechny soubory s chutí zazpívaly písničku, která na pořádných hodech nesmí chybět a bez které by se snad ani nemohlo jít domů:

Čí só hode, naše hode,

poďme stará do hospode,

hojája...

Táborák na konec školního roku Šlapanice - Kolíbka

29. června 2006

fotogalerie

 

Hurááááááááááááááááááááááááááááá

 

 prázdniny jsou konečně tady!!!

Moty moty do roboty II.

Šlapanice

11. srpna 2006

fotogalerie

 

A pro velký úspěch opakujeme...vystoupení našich úplně nejmenších se svými rodiči.

 

Šlapanické slavnosti

nedělní program

13. srpna 2006

fotogalerie

 

Počasí letošním Šlapanickým slavnostem vůbec nepřálo. Celou sobotu lilo jako z konve a díky neskonalému optimismu organizátorů (že to do večera přejde a mokrá varianta není potřeba) byla nakonec zrušena sobotní zábava. Naštěstí do neděle už se vyčasilo, a tak průvod - sice později, ale přece - vyrazil podle původních plánů mokrými ulicemi do parku. Déšť se podepsal opravdu na celé akci...navlhlé mikrofony nechtěly fungovat, takže jsme s klopáky "na parádu" nedobrovolně zatančili pantomimu na téma Veselo je pod májó.

Nakonec jsme si alespoň se stárky zatancovali Moravskou besedu a v klidu se podívali na vystoupení hostujících souborů - Hradišťan a belgického Clap'Sabots.

Snad se organizátoři akce do příště poučí z letošních naschválů přírody =)

Den s belgickým souborem

Žuráň, Santon, Mohyla míru, Šlapanice

14. srpna 2006

fotogalerie

 

Pondělí po slavnostech bylo zcela v režii našeho souboru. V dopoledních hodinách jsme spolu s belgickým souborem vyrazili na výlet po památkách bitvy Tří císařů v našem okolí a navštívili kopec Žuráň, Santon a Mohylu míru.

Večer probíhala v sále Orlovny zábava, kam již byli pozváni i stárci. Společně jsme si zatančili moravské i belgické tradiční tance a důkladně oslavili závěr Šlapanických slavností.

 

Rok na lidovú notečku

Brno, Semilasso

26. listopadu 2006

fotogalerie

 

Jako už skoro tradičně, i letos ke konci roku jsme zavítali do brněnského Semilassa na dětský koncert pořádaný souborem Iskerka. Tentokrát tématem nebyly jen Vánoce, ale celý rok a vystoupení byla rozdělena do 4 částí podle ročních období. My jsme zahajovaly podzimní část Těšínskou polonézou ve stylizovaných krojích z Českého Těšína.

Závěrem si všichni zúčastnění společně zazpívali a přivítali blížící se Vánoce...

...Pásli ovce valaši

pri Betlémskom salaši

hajdom, hajdom tydlidom

hajdom, hajdom tydlidom...

 

Mikuláš, Šlapanice

5. prosince 2006

fotogalerie

 

...Mikuláš ztratil plášť

Mikuláška sukňu

tancovali po světnici

roztrhali duchnu...

Abychom si trochu odpočali od krojů, vyrazili jsme letos s mikulášskou nadílkou za všemi známými dětmi, co s napětím čekaly na příchod mikuláše a čerta. Skoro všude jsme slyšeli pěknou básničku, písničku nebo aspoň příslib, že už příští rok nebudou ani trochu zlobit, a tak čertovské pytle zůstaly prázdné a anděl nestíhal rozdělovat dobroty ze svého košíku.

Příští rok si vás ale určitě přijdeme zase zkontrolovat! Bllbllll!!! Pozor, pozor, vzkaz od čerta: Kdo se dočetl až sem, ať se ozve. Má u mě lízátko ;o)

 

V podvečer s klasikou, Šlapanice

10. prosince 2006

fotogalerie

 

Letošní rok bychom mohli nazvat rokem mozartovským. Slavíme totiž 250 let od narození předního rakouského skladatele Wolfganga Amadea Mozarta (*27. 1. 1756 † 5. 12. 1791). Mnozí proto také navštívili v neděli 10. prosince šlapanické muzeum a s klasikou strávili pěkný adventní podvečer.

 V programu vystoupil chrámový sbor našeho kostela a zazpíval píseň Ave Maria. Sólově zazpívala také paní Lucie Hrušková a Hana Houšťová zahrála na flétnu. Národopisný soubor Vrčka zatancoval sarabandu - starý tanec tančený hojně na zámcích v 17. století, polonézu z Českého Těšína a menuet z Nezamyslic.

Hudba 17. a 18. století navodila příjemnou atmosféru a na chvíli nás přenesla do klidnějších časů. Doufáme, že se vystoupení všem líbilo a nebude poslední svého druhu ve Šlapanicích. Rádi všechny uvidíme i v dalším roce na našich vystoupeních.

 

 

 

 

Reklama