2005

2006

2008

Z akcí v roce 2007 (pro zobrazení fotogalerie klikněte na náhled)

Zahrádkářský ples, Šlapanice

6. ledna 2007

 

Jako už tradičně, i letos jsme zahajovali plesovou sezónu předtančením na Zahrádkářském plese, který pořádá místní organizace Českého zahrádkářského svazu. Tentokrát jsme si připravili menuet z Nezamyslic ve stylizovaných krojích z Českého Těšína.

Účast byla výborná a také bohatá tombola nás nalákala natolik, že jsme z plesu v ranních hodinách někteří odcházeli skoro bez peněz, zato ale s obálkou ve které si spokojeně chrochtala 1. cena - selátko.

Pohyblivý Betlém, Šlapanice

7. ledna 2007

fotogalerie

 

Třetí ročník Vánoční besídky pro děti, kde všechny, co chtěly, mohly zahrát nebo zazpívat koledu Ježíškovi u jesliček. Besídku, jako už tradičně, zakončil pohyblivý Betlém v podání všech zúčastněných dětí.

Krojovaný ples, Šlapanice

13. ledna 2007

 

Ve Šlapanické Sokolovně proběhla letos v lednu jedinečná akce – Krojovaný ples. Doufáme, že se z krojovaného plesu stane nová tradice. Rádi bychom, aby lidé měli o folklór stále zájem.

Plesu se nezúčastnili jen místní lidé, ale čas si našli i přespolní. Akci slavnostně zahájil společenský tanec Česká beseda, po němž následovala volná zábava. V pozdních hodinách program obohatili šermíři, kteří předvedli tanec sedmnáctého století, sarabandu. O půlnoci ples vyvrcholil bohatou tombolou. Výherce hlavní ceny si odnesl originální cenu – prasečí hlavu.

Lidovecký ples, Šlapanice

20. ledna 2007

 

Naše poslední předtančení v letošním roce patřilo plesu místní Lidové strany. Dalším číslem bohatého večerního programu byl taneční pár z Telnice, který předvedl několik sestav klasického a latinsko-amerického tance.

Masopustní pochod maškar

 Šlapanice

18. února 2007

 

Jémine, domine, masopust pomine

jémine, domine, masopust pryč!

Masopust přestane, růženec nastane

jémine, domine, masopust pryč!

A maškary zase vyrazily do ulic, aby si před přicházejícím dlouhým půstem vykoledovaly něco dobrého na zub a do žaludku.

Všechny "baby", které se nechaly chytit Pohřebenáčem, musely pěkně vysoko vyskočit, zatancovat si s medvědem a za tanec zaplatit cigánce do měšce nebo aspoň nakrmit hladové a trochu zmrzlé maškary nějakým tím koláčem.

 

Černovický zpěváček, Brno

&

Vynášení smrtky, Šlapanice

25. března 2007

fotogalerie fotogalerie

 

Jak přemoci nemoci? Jo, tak to by mě taky zajímalo...

Nejen, že nám vyšly dvě akce na jeden den, ale minimálně polovina souboru lehla s chřipkou, angínou a kdoví čím ještě. Naštěstí nejsme zvyklí se jen tak jednoduše vzdát a naše hrstka statečných (ještě rozdělená na půlky) nakonec přece jen vyrazila na obě akce.

Černovický zpěváček probíhal, jako každý rok, podle již známých pravidel. Soutěž byla velice vyrovnaná a porotci neměli zrovna snadný úkol vybrat v letošní hojné účasti toho nejlepšího. Nám se tentokrát moc nedařilo. Je to poprvé ...a my věříme, že taky naposled =), co jsme si domů neodvezli žádné ocenění.

Na druhou stranu, na vynášení Moreny vyšlo příjemně teplé počasí a kromě diváků se k nám připojila i skupinka dětí s další vlastnoručně vyrobenou smrtkou. Tentokrát jsme tedy vynesli smrtky hned dvě a snad se nám tak podařilo odehnat nejen zimu, ale i všechny bacily, co nám letos nechcou dát pokoj!

Dětské soustředění

Tisňavy

27. dubna - 1. května 2007

fotogalerie

 

Letos jsme dětské soustředění strávili doslova na samotě u lesa. Po překonání prvotního brblání jak je to ještě daleko, zděšení, že tu opravdu nikde není signál a odpočinutí bolavým nohám po pěší túře, jsme se spokojeně zabydleli v našem novém domově. Nádherné prostředí Valašska i hry v přírodě rychle přispěly k tomu, že si na výdobytky civilizace skoro nikdo nevzpomněl. Týden uběhl jako voda. Užili jsme si klidu lesa, opekli špekáčky u čarodějnického ohně...vystoupili jsme i v nedalekém domově důchodců ve Valašské Bystřici.

...tak zase za rok...

Královničky, Šlapanice

28. května 2007

fotogalerie

 

Tradiční obchůzkový tanec, Královničky, předvádí náš soubor už bezmála 12 let, vždy 8. týden po Velikonocích, v den Svatého ducha. Průvod vede dívka představující krále s májíčkem (stromeček ozdobený mašlemi a vyfouklými vejci). Pod baldachýnem kráčí slavnostně oblečená královna. Za zpěvu procházejí Šlapanicemi a kde se zastaví, zazpívají a zatančí tance královniček. Tohoto tance se mohou účastnit jen dívky, které ještě nechodily s chlapcem. Ve většině písní si totiž z chlapců tropí posměch.

Brněnsko tančí a zpívá, Brno

&

Zahájení výstavy, Šlapanice

7. června 2007

fotogalerie fotogalerie

 

S částí souboru jsme se zúčastnili každoročního festivalu Brněnsko tančí a zpívá na Staré radnici v Brně, kde byl letošním tématem "májíček". Dalo se očekávat, že většina souborů přijede s tanci královniček a proto jsme se rozhodli předvést tanečně divadelní pásmo "Mája v komíně". Ve Šlapanicích byl velice oblíbený a teď již pomalu zapomínaný zvyk, který byl úzce spjat se dnem zamilovaných, 1. májem. Chlapci, kteří si mysleli na nějaké děvče nebo i ti, kteří už s nějakým chodili, vyrazili v noci před prvním májem tajně do ulic a do komína chalupy u své milé zapíchli ozdobenou březovou májku. Ráno pak tyhle vyzdobené komíny byly zdrojem všelijakého veselí a škádlení.

Zbytek souboru mezitím zahajoval naši výstavu v muzeu "Vrčka od jara do podzimu". Kdo jste ještě nestihli navštívit muzeum, tak už Vám moc času nezbývá. Výstava končí 9.9.!!! Rozloučíme se vystoupením "Letem světem", kde budete moci shlédnout tance z různých koutů naší vlasti.

Svatba na bitevním poli

Šlapanice

5. srpna 2007

fotogalerie

 

Do naší obce zavítala televize natáčet film Svatba na bitevním poli.

Příběh filmu se odehrává v malém moravském městečku, kde všichni chlapi žijí rekonstrukcemi historických bitev. Představují francouzskou armádu v čele s Napoleonem, kterého představuje místní starosta (Polívka). Připravují se na odhalení nové kašny v sousedním městě Podolí, ale Podolský starosta (Vašut) tentokrát na roli Napoleona angažoval zahraničního herce...jedná se totiž o akci u které bude i televize..

U nás, ve Šlapanicích, se natáčela právě scéna s odhalováním nové kašny. Premiéra filmu bude 10.1. 2008.

odkaz na video z akce

 

 

 

Šlapanické slavnosti, Šlapanice

11. a 12. srpna 2007

fotogalerie

 

Je to již 75 let, co poprvé spatřily světlo světa Šlapanické slavnosti. V letošním roce se podařilo znovu obnovit tradici v sezvání jednotlivých ročníků jubilantů. Na Městském úřadě se tak zase po letech sešli padesátníci, šedesátníci, sedmdesátníci a v největším zastoupení i letošní osmdesátníci. V rámci doprovodných programů zájemci mohli navštívit výstavu zahrádkářů, chovatelů drobného zvířectva, výstavu malíře Petra Hlouška nebo naše vystoupení na výstavě v muzeu.

Jak ale ví každý šlapaňák, hlavní program slavností patří neděli. Mám ráda to dopolední šílenství, kdy je třeba pomoct nasoukat stárky do krojů i vrček a pak utíkat zkontrolovat, jak se s oblečením vypořádali ti naši. Letos jsem tento klasický kolotoč doplnila ještě o hostující soubory, a tak ačkoliv na půl v kroji, stále s mobilem u ucha, jsem navigovala zbloudilé hosty do parku k čekajícím organizátorům =).

Navzdory všem počátečním zmatkům, program dopadl nad očekávání dobře. Stárci ve spolupráci s námi zatančili Moravskou besedu, nejmenší děti předvedly své tanečky, zatancovali děti i dospělí z Vrčky a z hostů ukázali své taneční umění soubory Břeclavan a Pálava. Snad budou ti příští rodáci ještě o kousek lepší než ti letošní...

MFF, Brno

31. srpna 2007

fotogalerie

 

Letos se konal již osmnáctý ročník Mezinárodního folklorního festivalu v Brně. Diváci mohli shlédnout soubory ze zahraničí (Černá Hora, Čína, Mongolsko, Řecko a Slovensko) a okolo třiceti souborů z České republiky, lidové řemeslníky při práci nebo také výstavu akvarelů s tématem folklorního festivalu.

Jako každý rok, i letos, se naše děti zúčastnily pořadu dětských folklorních souborů - tentokrát s tématem Vařila si, vařila a předvedly všem jak se u nás vařijó trnke.

...A po několika letech jsme na festival konečně vyrazili i dospělí, a to hned na zahajovací večer festivalu (ve fotogalerii je právě několik fotek odsud).

 

Setkání na Podhorácku

Velká Bíteš

8. září 2007

Tentokrát jsme vyrazili zpívat a tancovat do Velké Bíteše na tradiční bítešské hody. Pod májou zde proběhl už pátý ročník přehlídky národopisných souborů a krojovaných skupin z Podhorácka, Horácka, Drahan a Brněnska Setkání na Podhorácku. I když při naší společné cestě autobusem ještě svítilo sluníčko, v Bíteši se začalo zatahovat a protože jsme byli v našich slavnostních krojích, báli jsme se, aby se nepustil déšť. Nakonec naštěstí byla "jenom" zima a mžilo =).

Dětská část souboru předvedla tanečky z pásma Já su dívčina jako malina, dospěli vystoupili s divadýlkem Milá Marjánko, třebíčský soubor Bajdyš svým vystoupením ztvárnil jeden den v hospodě i s bitkou přítomných mládenců, domácí Bítešan předvedl dožínky, aj.

Vystoupení souborů byla zajímavá, kolotočů a stánků bylo hodně, jenom to sluníčko mohlo občas vykouknout...

 

Letem světem, Šlapanice

9. září 2007

V rámci Dnů evropského kulturního dědictví jsme pro Vás uspořádali pořad Letem světem ve šlapanickém muzeu. Toto vystoupení také uzavřelo výstavu Vrčka od jara do podzimu, která se zde konala.

Celé pásmo se odehrávalo v malé vesničce poblíž Kyjova, kam nás přišla přivítat dívka v místním kyjovském kroji slovy „Daj Vám Pánbu dobré deň...“ a dále nás provázela celým programem. Děti zdaleka – až odněkud ze Šlapanic - zazpívaly písničky z Brněnska a zahrály si na malé kuchařky oblečené do šlapanických pracovních krojů. Domácí zatancovali v kyjovských krojích husarský verbuňk, slovenské dívky předvedly ve svých píšťanských krojích živý tanec. Nechyběla ani ukázka hanáčtiny a občerstvení po vystoupení.

Věříme, že se nám podařilo navodit atmosféru dob největšího rozkvětu folklóru a  doufáme, že ani v dnešní době se na folklór nezapomene, protože je podstatnou součástí našeho kulturního dědictví.

Mikuláš, Šlapanice

5. prosince 2007

fotogalerie

 

Tak jsme zase letos vyrazili na Mikulášskou nadílku. Trochu jsme od loňska vylepšili naše kostýmy, naplnili košík dobrotami a hurá do ulic.

Je až k nevíře, jak jsou i ty nejzlobivější děti najednou hodné a slibují hory doly, jen aby je čert neodnesl s sebou do pekla :o))

My čerti, holt nejsme žádní žabaři a svou práci odvádíme poctivě! Blllllllll

...a jestlipak jste i Vy byli po celý rok hodní?

 

 

Hej nám de koleda, Šlapanice

23. prosince 2007

fotogalerie

 

Den před Štědrým dnem jste měli možnost s námi nahlédnout do časů našich prababiček a připomenout si některé zvyky, které už se pomalu ztrácejí v nenávratnu.

Naše pásmo Hej nám de koleda provedlo diváky celým adventem a vánoční dobou až po Tři krále. Čarovalo se, Barborky hrozily metličkami, Lucie škodolibě rozhazovaly sedrané peří po místnosti, čert pokoušel děti a anděl naděloval, děti chodily po koledě...a návštěvníci se příjemně bavili.

Snad na každého nějak zapůsobila čarovná moc tohoto času...

„Pokoj, zdraví, požehnání

vinšujeme Vám,

nejprv panu hospodáři,

potom i všem Vám...“

...a tak i my Vám všem přejeme příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce vyplněná všechna přání.

 

 

Reklama