2005

2006

2007

Z akcí v roce 2008 (pro zobrazení fotogalerie klikněte na náhled)

Zahrádkářský ples, Šlapanice

5. ledna 2008

fotogalerie

 

I letos jsme zahajovali plesovou sezónu předtančením na Zahrádkářském plese, který pořádá místní organizace Českého zahrádkářského svazu.

Po čase jsme opět s děvčaty provětraly naše slovenské kroje a po letech valčíků, polonéz a menuetů předvedly živé slovenské karičky. Naši chlapci zase zatančili husarský verbuňk. Věříme, že naše temperamentní vystoupení rozproudilo krev našim zahrádkářům a o to líp se jim potom celý ples tancovalo.

 

Hej nám de koleda, Slatina

6. ledna 2008

 

A pro velký úspěch opakujeme..

Zavítali jsme s našim adventně-vánočním pásmem i do vedlejší Slatiny a všem jsme se moc líbili. My jsme byli taky spokojeni ...zvlášť s občerstvením, které pro nás Slatinští po vystoupení připravili a na které jsme se všichni vrhli, jako bychom týden nejedli...snad si to s našim dalším vystoupením nerozmyslí =o)

Jediným menším problémem byl malý prostor pro vystupující. Toto pásmo je dost náročné na neustálé převlékání, a tak jsme se svou hromadou rekvizit a převleků obsadili celou chodbu a snažili se co nejmíň si překážet. Tak se například stalo, že Hanka povykovala na pódiu: "Pantátoooo, přišli nám hosti" a přemýšlela, co jim honem ještě řekne, zatímco pantáta běhal po chodbě a hledal ošatku s výslužkou za vydatného hulákání: "Už duuuu, ženo". Nakonec se ale všechno povedlo..a aspoň byla zábava i v zákulisí :o)

Kino - 18. ledna 2008

Naše filmové hvězdy vyrazily do kina :o) Všichni, co jsme se účastnili natáčení Svatby na bitevním poli, jsme se šli podívat, čemu že jsme to vlastně propůjčili svoje tváře...

Obsadili jsme úspěšně celou horní řadu a ačkoliv holky celou cestu do kina tvrdily, jak jsou vlastně úplně tiché a skoro až zakřiknuté, čekala jsem během promítání, kdy na nás dojde uvaděčka a vyhodí nás všechny na chodbu. Krátce a stručně-film se povedl, všichni jsme se viděli přes půl plátna...a někteří diváci v řadě pod námi snad i něco slyšeli =)

Lidovecký ples, Šlapanice

19. ledna 2008

 

A další předtančení - tentokrát na plese místní Lidové strany. Fotky jsou trošku rozmazaný, ale slibuju, že jak (jestli) seženu lepší, hned je sem dám ;o)

Ostatky, Šlapanice

2. února 2008

fotogalerie

 

Nedbaje nízké účasti v posledních letech jsme se po dlouhé době znovu ujali pořádání ostatků...a jak jsme asi měli předpokládat, účast byla opět mizerná. Co dělat, když vstupné dělá celých 80 korun (za které by se daly koupit skoro 4 piva), k tanci hraje "jenom" dechovka a v televizi zrovna dávají Miss %)

Na druhou stranu, celý večer panovala výborná nálada, při kolečku s námi zpíval "celý sál" a těch pár lidí, co přišlo, se vážně skvěle bavilo. Po této stránce se akce opravdu povedla, takže doufáme, že příště všichni zúčastnění dojdou zas a vezmou s sebou hejno svých známých. Byla by totiž velká škoda, kdyby se tato tradice ztratila zrovna ze Šlapanic, kde má taková pravidla, jaká jinde nejsou (zábava pod právem, pod basou...viz aktivity).

Masopustní průvod a zábava, Šlapanice

3. února 2008

fotogalerie

 

Letošní masopust jsme pořádali ve spolupráci s Orly. Vyšlo parádní počasí, a tak se s námi přes Šlapanice v průvodu táhla pěkná řada lidí. Maškary si užívaly, že jsou téměř k nepoznání a vyváděly ze všech sil celou cestu k Orlovně...

Tam potom proběhla maškarní zábava pro děti...však se podívejte na videozáznam

odkaz na video z akce

Vynášení smrtky, Šlapanice

9. března 2008

fotogalerie

 

Zimo, zimo, táhni pryč

nebo na tě vezmu bič!

Letos jsme smrtku vyráběly s našimi nejmenšími. Každý se snažil něčím přispět, a tak výsledkem byla opravdu Morena s velkým M - velká a šíleně těžká =)

Při nesení k potoku jsme se musely střídat, ale zvládly jsme to... zato u vody nastal klasický problém se zapálením a jako obvykle, trvalo pěkně dlouho, než se smrtka pořádně rozhořela a my jsme ji mohly vyhodit do potoka.

Zpátky na náměstí jsme se všichni vrátili s létéčkem a ve Šlapanicích už vážně nic nechybí k tomu, aby začalo jaro.

Čarodějnice, Šlapanice

30. dubna 2008

fotogalerie

 

Pálení čarodějnic letos neprobíhalo na soustředění, a tak jsme se všichni nahrnuli ke Kutilům do sadu, užít si tento svátek, jak se patří.

Pro nejmenší jsme nachystali čarodějnické soutěže jako: hod koštětem, slalom na koštěti, sběr čarovných bylin nebo přeskakování koštěte do výšky. Čarodějný sněm přivítal nové družky a proběhla tradiční volba Miss čarodějnice. V pozdních hodinách, zatímco děti pozvolna mizely k domovům, se začali trousit dospěláci a i když se snažili proklouznout do bezpečí čarodějného ohně, většina byla stejně pochytána a zmalována posledními malými čarodějkami... no... k obrazu svému :o)

Fotky jsou dost tmavý, ale třeba tam ty malůvky vykoukáte...

Jarní pásmo, Slatina

4. května 2008

fotogalerie

 

Pojďme si opět připomenout život na vesnici v dobách ne zas tak dávno minulých. Jarní pásmo nás provede zvyky od vynášení smrtky přes velikonoce, jarní pastvy a májové zpívání až po královničky.

Soustředění, Životice

8. - 11. května 2008

fotogalerie

 

Zásoby česneku v okolí Nového Jičína se letos povážlivě zmenšily...faru v Životicích totiž obsadilo hejno zákeřných upírů, kteří se rozhodli, že si smlsnou na ubohých účastnících našeho letošního soustředění. Společnými silami se nám je ale podařilo úplně udolat a poslední, když zjistil, že se nebojíme pronásledovat ho až do temného sklepení, dokonce zbaběle utekl :o) Pak jsme si teprve v klidu mohli užívat nádherné přírody kolem nás. Zablbli jsme na zahradě, prošmejdili okolí a docela ve zdraví přežili i celodenní výlet ke studánkám...

...kdo se letos účastnil, ví o čem mluvím :o)

Královničky, Šlapanice

19. května 2008

fotogalerie

 

Královničky pravidelně začínají svoji obchůzku Šlapanicemi ve 4 hodiny odpoledne. Letos jsme ale ještě o půl 3 nevěděly, jestli vůbec někam půjdeme. Venku vytrvale lilo, vůbec to nevypadalo, že by se počasí chtělo nějak vylepšit a i když on-line meteorologická předpověď tvrdila, že to přejde, člověk nikdy neví. Většina malých královniček to vzdala a když se hodinu před akcí počasí opravdu umoudřilo, sešla se nás na náměstí (obalená ve svetrech a vlňácích) vážně jen hrstka.

Pro naše nejmenší to bylo první "vystoupení" ve slavnostních krojích, a tak zima nezima, všechny se nesly jako opravdové královničky.

Brněnsko tančí a zpívá, Brno

12. června 2008

fotogalerie

 

Jeden červnový podvečer na Staré radnici je již tradičně vyhrazený přehlídce Brněnsko tančí a zpívá. Letošní téma bylo velice široké - To nejlepší z Brněnska - a tak i program mohl být pestřejší než jiné roky. Přehlídka byla věnována  památce etnografky Miroslavy Ludvíkové, na jejíž počest byla také uspořádána krojová přehlídka zahrnující různé varianty krojů na Brněnsku.

My jsme zde kromě klasické hodové a ostatkové varianty kroje poprvé představili nově zrekonstruovaný selský kroj pro vdanou ženu (ve vypasované marince) ...a úplně poprvé zde také vystoupila naše nová cimbálová muzika, která se začala scházet začátkem letošního roku.

Šlapanické slavnosti, Šlapanice

17. srpna 2008

 

Prší, prší jen se leje...

...tak se zase rok s rokem sešel a máme tady slavnosti. Už od pátku začal parádní lijavec a v menších přestávkách vydržel až do soboty ...a organizátor, nemaje mokré varianty, byl nucen plno akcí úplně zrušit. Naštěstí se deště nezalekli všichni, a tak se na mokrém náměstí přece konal jarmark (i když mnohem menší než bylo v plánu) a v mokrém parku mokří diváci mohli sledovat mokrou pohádku :o) Aspoň že sobotní zábava už byla bez mráčku a také nedělní odpoledne dopadlo tak, jak mělo.

 

 

 

 

MFF, Brno

28-31. srpna 2008

fotogalerie

 

28-31. 8. 08 se náš soubor účastnil XIX. Brněnského mezinárodního folklorního festivalu. Jako jediný soubor zpracovávající Brněnsko, který letos na MFF zavítal, jsme si nemohli nechat ujít slavnostní přijetí účastníků festivalu představiteli Brna (konkrétně panem Primátorem Onderkou, který sice letos nedorazil, ale i jeho zástupce ukázal, že staré české pořekadlo "Co Čech, to muzikant" stále platí). No a že jsme letos byli opravdu jediní z brněnských souborů, kteří měli své taneční pásmo složené z tanců z Brněnska, bylo naše vystoupení při zahajovacím koncertu umístěno na první místo. Po vystoupení následoval zároveň společný večer zástupců z jednotlivých folklórních souborů takže šťastnější, jazykově vybavení jedinci, se mohli vesele dát do rozhovoru se zahraničními kolegy.

Jelikož pro nás nebylo v pátek naplánováno vystoupení, mohli jsme se jít pobavit okem diváka na ostatní soubory. Kdo šel, nelituje! Když to řeknu za všechny, tak nás určitě nejvíce zaujalo vystoupení ukrajinského souboru Volynianochka. Jejich představení bylo zcela jistě nejenergičtější z celého večera.

V sobotním průvodu přišla řada i na naše nejmenší děvčátka, která dokázala, že i ona umí nosit slušivé kroje, zpívat a bavit se skoro jako dospělí...a sobotní a nedělní večerní program náš soubor slíbil pomoc při prodeji vstupenek na večerní vystoupení. Letos jsme si opravdu nenechali ujít ani jediný den festivalu :o)

Je jen veliká škoda, že na brněnském festivalu nebyl kromě nás jiný soubor, který se zabývá Brněnskem (i Líšňáci, kteří se ještě loni účastnili, letos dali přednost  přípravám svých hodů ...tak doufáme že se povedou!).

...příští rok nás čeká XX. MFF v Brně, snad tedy ve svém jubileu důstojně obstojí.

 

 

Hody v Líšni

6. září 2008

fotogalerie

 

Tak a s hody došlo i na Brno – Líšeň. S příjezdem to vypadlo dobře, sluníčko svítilo, krojovaní zpívali, vínečko se popíjelo a brzy začala hrát i muzika. Co víc by si člověk mohl přát? Už jen rychle zařadit se do průvodu a vyrazit.

Mrzuté je, že se organizátorům nepovedlo domluvit s městem a celý krojovaný průvod zpestřovaly kolem projíždějící autobusy MHD, ale i normální osobáky. Městská policie bohužel „nechrání a nepomáhá“, tudíž nás pořád zaháněli na okraj silnice a vznikaly tak z koleček velmi zajímavé útvary...neodpustili si to dokonce ani při sóle hlavního stárkovského páru. Tomu říkám adrenalinový průvod!

Asi po hodině bylo zastavení v místním kostele na slavnostní požehnání (podle mne nejhezčí bod z celého odpoledne) a pak hurá na přichystané posezení s improvizovaným pódiem. Dále byla pro diváky připravena na Brněnsku tak „populární“ Moravská beseda, při které jsme zjistili, že ve Šlapanicích i v Líšni ji tancujeme úplně jinak, a že nám to spolu ve smíšeném kole vážně nepůjde %)

...večer jsme zašli i na hodovou zábavu. Potkali jsme pár starých známých a dobře se pobavili a když po 22. hodině zmizeli skoro všichni krojovaní a nebylo už s kým zpívat, nabrali jsme směr domov taky...

Hody ve Slatině

14. září 2008

 

Hodová sezóna je v plném proudu, a tak jsme vyrazili i do sousední Slatiny, kde už několik desetiletí nosí stárci kyjovské kroje..a tak i když jsme opravdu jen přespolní, vypadali jsme naprosto odlišně. Účastnili jsme se průvodu městem i tanečních zastávek a v rámci neumrznutí v pravém zářijovém odpoledni vypili také dost místního "vománkového" vína tisíce chutí, kterým nás pohostinní stárci stále velmi dobře zásobili :o)

 

Hody v Dolních Bojanovicích

28. září 2008

 

 

Barevné kroje, malované pentle, výborné víno, tanec i zpěv ..ano, zavítali jsme trochu dál "přes pole" než jen do sousední dědiny. Hody v Dolních Bojanovicích probíhají zase trochu jinak než ty naše. Tak nějak samozřejmě tu stále přežívají tradice, na které už se u nás pozapomnělo. V krojích nechodí jen stárci (kterých bylo letos mimochodem 60 párů) a děti, ale i všechny babičky, které se došly podívat na zábavu "pod zeleným", přespoláci přijíždí na koních i na starých arabech ...a před večerní zábavou si každý ze stárků vezme nějaké přespoláky domů na večeři. Ani my jsme nezůstali o hladu:o) Ale nic není zadarmo. Aby nám vůbec otevřeli dveře, museli jsme před domem pěkně zazpívat...

...z příjemné atmosféry se těžko odchází, ale když se musí ráno vstávat do práce a do školy, jinak to nejde. Ještě jsme si naposled zatancovali pod zeleným a před půlnocí se vytratili domů.

Focení ve Slavkově

26. října 2008

 

Tak jsme se rozhodli, že je načase něco udělat s našimi propagačními předměty. A protože pořádných fotek není nikdy dost, vyhlédli jsme si pár pěkných míst a vyrazili na krojovaný výlet. První etapa focení probíhala ve Slavkově.

Beseda s posezením u cimbálu

Šlapanice

22. listopadu 2008

 

Po letitých špatných zkušenostech s mizernou účastí na ostatkových zábavách ve Šlapanicích, jsme naznali, že je načase něco udělat s povědomím Šlapaňáků právě o masopustních zvycích a tradicích.

Uspořádání besedy se setkalo s velmi dobrým ohlasem. Posluchačů přišel plný sál a většina zůstala i na druhou akci pořádanou společně s Orlem Šlapanice - posezení u cimbálu s cimbálovou muzikou Ponava. Dobrá nálada vydržela až do ranních hodin a nám nezbývá než doufat, že o podobné akce bude stále takový zájem.

 

 

 

Reklama